Bireysel Yaşam Koçluğu

Bireysel Yaşam Koçluğu

Bireysel Yaşam Koçluğu;  bireyin yaşam alanlarıyla ilgili hedefleri doğrultusunda istenen değişimi ve olumlu gelişimi amaçlayan, belli bir süreci kapsayan, çözüm odaklı çalışmadır.Zihin sağlığı yerinde olan bireylerle yapılır.  


Koç kimdir? Müşterisinin gerçekliğini önyargısız kabul eden, gelişebileceğine ve hedeflerine ulaşabileceğine inanan ve  hedefiyle ilgili farklı seçeneklerini farkettiren kişidir.
Koç; bireylerin “gerçekliğine saygılı” çözüm odaklı “profesyonel dost”tur.

Etkin Koç´ların  özellikleri nelerdir?
 Egosunu susturabilme, aktif dinleme, objektif gözlem, duyusal keskinlik, güçlü soruları doğru yerde, doğru şekilde ve doğru zamanda sorma, olumluya odaklanabilme, nitelikli düşünebilme, çözümleri farkedebilme ve aktarabilme gibi etkin koçluk becerilerini içselleştirmiş, öğrenmeyi ve paylaşmayı önemseyen kişilik özelliklerine sahip olmalıdır.

Neden Yaşam Koçluğu? Günümüzde teknolojik gelişim çok hızlı olmakta, buna bağlı olarak insan ihtiyaçları da hızlı değişim göstermektedir. Kurumlarda görev yapan, organizasyonları oluşturan ve yürüten bireylerin de bu hızlı değişime ve yeniliğe, yaşam alanları arasında uyum ve denge sağlama sürecinde  bireysel ve  kurumsal koçluk hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Koçluk nasıl işler? Koçluk çalışmasını arabayla yolculuğa çıkmaya  benzetirsek;  direksiyonda bireyin kendisi vardır. Koç ise, yanındaki koltukta oturan güvenilir, olumlu, becerileriyle rahatlatan, keyifli bir yol arkadaşıdır. Gitmek istediği yeri (hedefi) belirleyen sürücünün kendisidir. Yola çıkmadan önce, yolculukla ilgili durum birlikte gözden geçirilir.  
Hedefin bireysel anlamı, isteklilik, olacağına inanma, engellerin neler olabileceği, bunların nasıl ortadan kaldırılacağı, çevredekilerin bu yolculuktan nasıl etkileneceği, kazanımlar ve riskler hepsi gözden geçirilir. Yolculuğun tasarımı, mola yerleri, süreleri, nelerin yapılacağı ile ilgili strateji  geliştirilir. Eylem planı doğrultusunda koçluk görüşmeleriyle hedefe ulaşılır.

Koçluk çalışmaları süreci; 
Koçun koçluk becerileri, müşterinin hedef ve potansiyeliyle birleşince sinerjik etki yarattığından bütünsel anlamda yaşam alanlarına  değer katan çalışmalardır.

Yaşam Koçluğu; 

Yaşamınızın eşsiz yönlerini keşfetmenize ışık tutar!

Online Seans Talebi