ÖZLÜ SÖZLER

Yaşam Koçluğu


Yaşam Koçluğu;
Bireyin yaşam alanlarıyla ilgili  hedefleri doğrultusunda istenen değişimi ve olumlu gelişimi amaçlayan, belli bir süreci kapsayan, çözüm odaklı çalışmadır.
Zihin sağlığı yerinde olan bireylerle yapılır.  


Koç kimdir? 
Koç; bireylerin "gerçekliğine saygılı" çözüm odaklı, etkili iletişim becerileri gelişmiş  "profesyonel dost"tur.

Etkin Koç´ların  özellikleri nelerdir?
 
Etkin bir koç; egosunu susturabilme, aktif dinleme, objektif gözlem, duyusal keskinlik, güçlü soruları doğru yerde, doğru şekilde ve doğru zamanda sorma, olumluya odaklanabilme, nitelikli düşünebilme, çözümleri farkedebilme ve aktarabilme gibi temel koçluk becerilerini ustalıkla sergileyebilen, öğrenmeyi ve paylaşmayı önemseyen kişilik özelliklerine sahip olmalıdır.

Yaşam Koçluğu neden önemlidir?
Günümüzde teknolojik gelişim çok hızlı ve buna bağlı olarak insan ihtiyaçları da hızlı değişim göstermektedir. Kurumlarda görev yapan, organizasyonları oluşturan ve yürüten bireylerin de bu hızlı değişime ve yeniliğe, yaşam alanları arasında uyum ve denge sağlama sürecinde bireysel ve kurumsal koçluk hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır.

Koçluk nasıl işler?
Koçluk çalışmasını arabayla yolculuğa çıkmaya  benzetirsek;  direksiyonda bireyin kendisi vardır. Koç ise, yanındaki koltukta oturan güvenilir, olumlu, becerileriyle rahatlatan, keyifli bir yol arkadaşıdır. Gitmek istediği yeri (hedefi) belirleyen sürücünün kendisidir. Yola çıkmadan önce, yolculukla ilgili durum birlikte gözden geçirilir.  
Hedefin bireysel anlamı, isteklilik, olacağına inanma, engellerin neler olabileceği, bunların nasıl ortadan kaldırılacağı, çevredekilerin bu yolculuktan nasıl etkileneceği, kazanımlar ve riskler hepsi gözden geçirilir. Yolculuğun tasarımı, mola yerleri, süreleri, nelerin yapılacağı ile ilgili strateji  geliştirilir. Eylem planı doğrultusunda koçluk görüşmeleriyle hedefe ulaşılır.

Koçluk çalışmaları süreci;
Koçun etkin koçluk becerileri, müşterinin hedef ve potansiyeliyle birleşince sinerjik etki yarattığından bütünsel anlamda yaşam alanlarına  değer katan çalışmalardır.


Yaşam Koçluğu ;
 Bireylerin “kendi yaşamının lideri” olma sürecine "Koçluk Becerileriyle" profesyonelce eşlik etmektir.