Over The Top SEO
Web Tasarım
Grafik Tasarım
Mobil Siteler
Logo
Video Fotoğraf Çekimi
Mimari Yönlendirme
Facebook Sayfaları
  Müberra Kılıç Offical
  ÖZLÜ SÖZLER

  SAĞLIKLI ZAYIFLAMA ve İDEAL KİLO


  Şişmanlık ve obezite, günümüzün önde gelen sağlık sorunları arasında yeralmaktadır. Çünkü  obezite, bireyin tüm yaşamını, yaşam memnuniyetini, performansını , mutluluğunu, kısaca yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur. Bunun için suçlanan risk faktörleri  arasında bireyin genetik ve diğer yapısal (yaş, cins gibi)  özelliklerinin yanısıra,  kentsel yaşam koşulları , beslenme , spor, uyku, nefes alışkanlıkları, stres vb. ilk sıralarda yeralmaktadır.  Bunlardan birkaçı veya hepsinin bir arada bulunması riski artırmaktadır.

  Her insanın kendine has özellikleriyle uyumlu bir bazal metabolizması  ve ideal kilosu vardır.

  Şişmanlık ve obezite  ile mücadele, ancak Sağlıklı zayıflama ile mümkündür.
  Amaç; yalnızca zayıflama değil,  ideal kilosuna ulaşmaya çalışırken  aynı zamanda bedensel, zihinsel, duygusal dengesini de  koruyabilmektir.
  Risk faktörlerinin çok çeşitli olması ve her bireyde farklı etkiler oluşturması nedeniyle, çözüm de  multidisipliner çalışmaların sonucunda  daha  etkili olmaktadır.

  Kilo fazlalığı , şişmanlık, obezite bir “doyum” sorunudur. Ve de bu doyum, bedensel, zihinsel, duygusal ve hatta sosyal kısımları olan “yaşamsal doyum” anlamındadır ve çözüm de tüm bu alanları içermelidir.

  Sağlıklı Zayıflama, beden için kilo verirken, zihinsel ve duygusal, hatta sosyal yönden bireyin desteklenmesi ve bedeni ve yaşamından  memnuniyeti ve doyumu  birlikte                                                                                             sağlamaktır. Aksi halde, bir süre diyet, fiziksel aktivite artışı vb yöntemlerle verilen kilolar, bu çalışmalar bırakıldığında, bazen eskisinden de fazla olmak üzere geri gelmektedir.
  Yani tek başına zayıflama, etkin bir çözüm olamamaktadır.
  Daha etkili ve kalıcı çözümler;
  Endokrinolog, diyet uzmanı, fiziksel aktivite (spor, egzersiz) yanı sıra, günümüzde sağlık koçları ile birlikte sürdürülen koordineli çalışmalarla olmaktadır.
  Peki, burada sağlık koçluğunun rolü nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.
  Sağlık Koçluğu; bireyin zayıflama ve İdeal Kilo Hedefine ulaşması yönünde haftada bir saat görüşmelerle yapılan, ortalama 3 aylık süreci kapsayan bütünsel bir çalışmadır.
  Bu süreçte; bir yandan bilinçli bir farkındalık oluşturma, bir yandan da bireyin bilinçaltındaki  “hedefiyle  ilgili  kendi zihinsel engellerini” ortadan kaldırması, ve  yeni dil, düşünce ve                                                                         davranış uygulamaları ile bu konuda  bireyin güçlenmesi yönündeki çalışmaları kapsar.
  Kısaca; ideal kilo hedefi yönünde bedensel-zihinsel ve duygusal açılardan yeni olumlu alışkanlıkların kazanılması ve davranış değişikliğinin kalıcı olması, koçluk çalışmasının esasını oluşturmaktadır.

  Sağlıklı Zayıflama ve İdeal kiloya giden yol; Sağlık Koçu ile  Sağlıklı Yaşam Bilinci oluşturmak tan geçer.
  Sağlıklı Yaşam, bilinçle uyumlu dengeli davranışları uygulama ve olumlu alışkanlıkların toplamının bir sonucudur. Yapılması ve yapılmaması gerekenler arasındaki denge ve uyumun yakalanmasıdır.
  İdeal kilonun anlamı, parmak izi gibi farklı ve bireye özel olmasından dolayı sağlıklı yaşam ve ideal kilo için
  bireysel sağlık koçluğu
  büyük önem taşımaktadır.                      

  Sağlık ve mutlulukla, zinde ve ideal kilonuzda kalın!                                                                                                          

  - WAXDSIGN - Ana Sayfa Over The Top SEO
  Web Tasarım
  Grafik Tasarım
  Mobil Siteler
  Logo
  Video Fotoğraf Çekimi
  Mimari Yönlendirme
  Facebook Sayfaları